Współpraca

Projekt "Skarby w drewnie ukryte"

Kadra nasza wraz ze stałymi współpracownikami konsorcjum "Renowator" od 04.2010 do 09.2011 uczestniczyła w realizacji miedzynarodowego projektu "Skarby w drewnie ukryte " - polsko-norweska wymiana doświadczeń w dziedzinie konserwacji i promocji dziedzictwa kulturowego.
W ramach tego projektu zaangażowano szereg instytucji i wybitnych ekspertów ze swiata kultury i sztuki zarówno polskich jak i norweskich. Nasze uczestnictwo,oraz udział przez ten pełny okres pani Konserwator WUOZ z Przemyśla pani dr. Grażyny Stojak, pani konserwator Marty Nikiel z delegatury WUOZ z Rzeszowa oparte o wizyty studyjne w Norwegi pozwoliło na zdobycie cennych doswiadczeń, osiągnięć z zakresu konserwacji i promocji zabytków a jednocześnie umozliwiło i wdrożyło ratowanie drewnianych skarbów podkarpackiej architektury.

Żywym tego przykładem są dobiegające już końca prace remontowo konserwatorskie przy  drewnianym kosciele w Łękach Górnych , jednego z największych i najstarszych obiektów tego typu na podkarpaciu pochodzącego z 1480r.
Tak cenny zabytek jeszcze kilka lat temu był w tzw. ''agonalnym" stanie. W chwili obecnej mimo niezbednych jeszcze prac wyglada jak perła drewnianej architektury.Autorzy tego projektu w osobie Krzysztofa Staszewskiego prezesa Pro Carpatia i Krzysztoa Zielińskiego winni być dumni z tak przeprowadzonego programu w dziedzinie dziedzictwa kulturowego. Wskać należy ze w obiekcie tym zastosowaliśmy bardzo dużo technik i materiałów zapożyczonych od norweskich konserwatorów.
Zabytek ten uwidoczniony jest i opisany w zakresie prac na naszej stronie www.renowator.

Nalezy tez dodać ze największe doświadczenia związane z konserwacją drewnianych świątyń mają właśnie specjalisci norwescy którzy to opierają prace na dawnej doskonałosci sztuki rzemieslniczej z zachowaniem pełnego w tym zakresie oryginału. Rzemieślnicy ci sciśle współpracują ze słuzbami konserwatorskimi już na etapie prowadzenia dokumentacji i pisaniu programu prac konserwatorskich będąc ich współautorami.  Unikają przez to wielu kłopotliwych i często potrzebnych jak w naszym kraju zmian  w programach prac konserwatorskich.  
Standardy ochrony kosciołów drewnianych przed czynnikami zniszczenia sa tam uważane za modelowe w skali swiatowej.    
 W okresie minionej zimy kilku naszych renowatorów i ciesli pracujac w Norwegi (Roros - miejsce na liscie Światowego Dziedzictwa UNESCO) zdobywało następne doświadczenia na obiektach zabytkowych w  o konstrukcji zrębowej i słupowo-klepkowej.